Autor: Aleksandra Bluj

Komentarze ekspertów

Na koniec (tygo)dnia i tak decydujące będą payrolle

bluj.aleksandra.a.150x221Model reakcji jest prosty. Im bardziej jastrzębi Fed, tym większa presja na osłabienie PLN i polskie obligacje. Im bardziej łagodny, ewentualnie „w tonie” wcześniejszych wypowiedzi, tym gładziej przejdzie posiedzenie FOMC.  Pamiętamy, że  niekorzystnie było w czerwcu, gdy B.Bernanke po raz pierwszy explicite zarysował plan ograniczania stimulusa ilościowego, co przełożyło się na skokowe osłabienie PLN i spadek cen obligacji.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Główne banki centralne w tym tygodniu dostarczą nam zmienności?

bluj.aleksandra.01.150x221Rozpoczynamy bieżący tydzień „średnio” o 10 punktów wyżej na wykresach rentowności głównych obligacji. Piątek jednak był dniem lekkiej korekty, która pozwoliła kwotowaniom oddalić się od kolejnych newralgicznych poziomów oporu. Rentowność 10-letniego Bunda zakończyła sesję europejską w okolicy 1,66%, podczas gdy UST kończył dzień w okolicy 2,55% notując jak na 10-letni benchmark duży bo 9 -punktowy ruch.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

W rok po epidemii „hiszpanki”, Europa jest stabilniejsza choć wciąż brakuje jej witamin…

bluj.aleksandra.01.250x369Dzisiejszy kalendarz jest relatywnie mało atrakcyjny. To kolejny tydzień będzie szarpał emocjami, tym bardziej, że wiele wskazuje na to, iż dane na temat zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w lipcu wpiszą się w obserwowaną ścieżkę ożywienia na rynku pracy i ugruntować przekonanie, że wrzesień przyniesie jednak ograniczenie skupu aktywów dłużnych przez FOMC.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

M. Draghi ogranicza wpływ amerykańskich danych na europejskie krzywe…

bluj.aleksandra.02.150x208Po pełnym wrażeń tygodniu czeka nas trochę odpoczynku, ale nie będzie to błogi spokój. Rynki finansowe będą trawić porcję wrażeń z pierwszych dni lipca, a przede wszystkim silny odczyt najważniejszej obecnie publikacji na globalnym rynku finansowym, czyli danych o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym (NFP). Nie ma szans na to, że Fed cofnie się z podróży w przyszłość, czyli w stronę bardziej konserwatywnej polityki monetarnej.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

„Czy” oraz „jak” – równoważne pytania o koniec pewnego etapu w polityce RPP

bluj.aleksandra.01.150x221Inwestorzy na rynku finansowym są w tym tygodniu uważni i uwrażliwieni na ryzyka drzemiące w globalnej sferze geopolitycznej tym bardziej, że najważniejsze punkty programu dopiero przed nami. Ujawniające się czynniki ryzyka w obliczu wygasającej płynności ze względu na jutrzejsze święto w USA, umocniły aktywa bezpieczne, generując lekki impuls wyprzedażowy na rynkach obarczonych wyższym ryzykiem.

CZYTAJ WIĘCEJ
Komentarze ekspertów

Najgorsze za nami. Ale bilansowanie gospodarek w skali globalnej nie pozwoli na szybkie wzrosty PKB i CPI….

bluj.aleksandra.01.150x221Pierwszy prawdziwy wakacyjny dzień oznacza, że przed nami publikacja serii PMI. Azjatycką serię mamy już za sobą, a w jej ramach odczyt PMI dla Chin w czerwcu. PMI w kraju środka uplasował się na poziomie 50,1, czyli poniżej majowego odczytu na poziomie 50,8. Z tytułu rosnących obaw o skalę odbicia w chińskiej gospodarce, warto  zwrócić uwagę na strukturę tego spadku Po stronie nowych zamówień trudno o optymizm. Wyjątkowo rozczarowują zamówienia eksportowe, których sub-indeks obniżył się do poziomu  47,7 (wobec 49,4 poprzednio).

CZYTAJ WIĘCEJ
STRONA 1 Z 6